הדברים שחשוב מאוד לדעת לפני קניית פרקט ולא תמיד יגידו לכם…

מחיר

ניתן למצוא באינטרנט ובפרסומים שונים מחירים זולים מאוד עבור פרקטים. כצרכנים נבונים יש להיזהר ולבדוק את כל המרכיבים כדי לא להיקלע למצב בו הפרקט אכן זול, אך איכותו ירודה ומהר מאוד יהיה צורך להחליפו.

פרקט הינו מוצר לטווח ארוך יחסית ולא מחליפים אותו כל שנה או שנתיים.

את הפרקט יש לבחור בצורה נבונה ובקפידה, לבדוק את איכותו ואת טיבו בנוסף לבדיקת מחירו. לכן, בנוסף להשוואת מחירים אשר יש לבצע, חשוב לבדוק במקביל את איכות וטיב המוצר ולהגיע לקניה מושכלת וטובה.

השאירו פרטים

ויועץ מקצועי יחזור אליכם!

לפני קניית פרקט חדש בדקו את הדברים הבאים:

סוג הפרקט

פרקט עץ תלת שכבתי: שתי שכבות של עץ המודבקות אחת על גבי השנייה בתשעים מעלות ועליהם השכבה הגלויה בדר"כ עץ אלון ועליה גימור של שמן או לכה. הפרקט ניתן להתקנה בהדבקה או "הנחה צפה" ללא דבק.
יתרונות: מוצר טבעי, ניתן לחידוש מספר פעמים ע"י ליטוש השכבה העליונה.
חסרונות: יקר מאוד, התקנה יקרה, רגיש מאוד לשריטות, לכלוך ומים, רגיש למזיקים כגון טרמיטים, יש צורך לחדש אותו כל מספר שנים.

פרקט מעץ מלא (גושני): זהו פרקט העשוי כולו מעץ בגימור של לכה, שמן או ללא גימור כלל.
הפרקט ניתן להתקנה בהדבקה או במסמור.

יתרונות: בשל עובי העץ הפרקט ניתן לחידוש מספר רב של פעמים ע"י ליטוש השכבה העליונה.
חסרונות: יקר מאוד, התקנה יקרה, יש צורך לחדש אותו כל מספר שנים, רגיש לשריטות לכלוך ומים, רגיש למזיקים כגון טרמיטים.

פרקט שעם: פרקט שעם הינו פרקט העשוי מעץ אלון השעם ונחשב לפרקט מאוד איכותי. הפרקט קיים במבחר של דגמים טבעיים וצבעוניים. קל לניקוי, קל להתקנה, טבעי, מונע חשמל אנטי סטטי ונותן מראה יוקרתי ומרשים ומספק הרגשה של חמימות.

יתרונות: השעם נחשב מוצר ידידותי לסביבה הזוכה לתמיכתם של הארגונים הירוקים לשמירת כדור הארץ, קל לניקוי, קל להתקנה ללא דבק, משרה הרגשה נעימה בזכות הרכות הטבעית שלו, נחשב לפרקט בעל הבידוד התרמי והאקוסטי הטוב ביותר, מגיע במבחר רחב של דגמים, בעל מראה יוקרתי.
חסרונות : יקר יותר מפרקט למינציה.

פרקט למינציה/סינטטי: פרקט למינציה/סינטטי הינו לוח שעליו מודבק נייר צילום איכותי במיוחד המצופה בשכבת הגנה של לכה או פלסטיק עם צילום הפרקט. פרקט סינטטי נחשב לשימושי ופרקטי והינו הפרקט הנמכר ביותר עקב מחירו הזול.

כיום ישנם גם פרקטים אוטנטיים הנותנים תחושה אמיתית של עץ טבעי במגוון רחב של דוגמאות ובאיכות גימור גבוהה ביותר כולל מקדם שחיקה גבוה.
יתרונות: זול, תחזוקה נמוכה, עמידות גבוהה בפני שריטות, לכלוך, כתמים, מכות ושחיקה, הרכבה מהירה ללא דבק, מגיע במגוון גדול של דגמים וצבעים.
חסרונות: רגיש למים, פרקט למינציה לא איכותי העשוי לתפוס עובש, פטריות, להתקלף ולהישחק ועל כן יש לבחור פרקט איכותי ולשים לב לכל הדגשים שבכתבה.
• ניתן להתגבר על חלק מחסרונותיו של פרקט הלמינציה ע"י התקנתו עם תשתית שעם אשר מגדילה את הבידוד התרמי והאקוסטי ומונעת עובש ופטריות.

לסיכום: פרקט הלמינציה/ סינטטי הינו תחליף זול ואיכותי לפרקט העץ, מגיע במגוון רחב ביותר של דוגמאות וצבעים, אינו דורש טיפול, קל להתקנה ולכן הוא גם הפרקט הנמכר ביותר.
למי שמעוניין בפרקט יותר יוקרתי ומחומר טבעי מומלץ להשתמש בפרקט השעם אשר זוכה ליתרונות רבים, ונחשב "ידידותי לסביבה" , אם כי מחירו מעט יקר יותר מפרקט הלמינציה.

 

תשתית לפרקט

• את הפרקט חובה להתקין על רצפה קשיחה, יציבה, מפולסת ויבשה.

לפני התקנת הפרקט חובה להניח תשתית לפרקט בין הרצפה לפרקט, לתשתית הפרקט יש מספר תפקידים :
1. לבודד את הרעשים בזמן הליכה על הפרקט.
2. לבודד תרמית את הפרקט מחום וקור ועל ידי כך לחסוך בצריכת אנרגיה בקירור וחימום הבית ולתת הרגשה נוחה ונעימה בזמן שהולכים עליו יחפים.
3. למנוע נזק של עובש ופטריות מלחות ורטיבות – האויב הגדול ביותר של הפרקטים.
4. למנוע את הפרדת לוחות הפרקט אחת מהשנייה כתוצאה מסטיות קטנות מאוד ברצפה.

השקיעו מחשבה נוספת בבחירת תשתית טובה לפרקט!
בבחירת פרקט לבית או למשרד אנחנו משקיעים זמן רב בבחינת עמידות הפרקט והמחיר. אנחנו משקיעים בבחירת הצבע והמרקם, אך איננו מתייחסים כלל לתשתית עליה מונח הפרקט. התשתית היא הבסיס לעמידות הפרקט. תשתית באיכות ירודה פוגמת בעמידות הפרקט לאורך זמן.

האפשרויות העומדות כיום בשוק הן :

ספוג: ספוג הינו התשתית הזולה ביותר לפרקט, הספוג מספק פיתרון ברמה נמוכה, הספוג אינו מונע את הנזק לפרקט במקרים של לחות ורטיבות שהם האויב הגדול ביותר של הפרקט, ואינו מבודד בצורה טובה מרעשים, חום וקור.
הספוג מגיע בעובי של 2 מ"מ, ניתן להשיג ספוג גם בעובי של 3 מ"מ.

ספוג+ניילון: תשתית ספוג בעובי 3 מ"מ המצופה "בילד-אין" בניילון אטום. התשתית מתאימה במיוחד למרתפים וקומות קרקע. התשתית מונעת מלחות להגיע לפרקט ושומרת על הפרקט לאורך שנים.

פלציב: תשתית בעובי 3 מ"מ העשוי מחומרים פלסטיים מעובדים בטכנולוגיה מצולבת. תשתית הפלציב איכותית יותר מספוג רגיל מבודדת ברמה גבוהה יותר מפני רעשים ובעלת אורך חיים גבוה יתר, אטומה למים וללחות ועשויה מחומר יציב המצליח להתגבר על סטיות קטנות ברצפה ומאפשר משטח פרקט ישר.

שעם: תשתית השעם נחשבת בעולם לתשתית הטובה ביותר הקיימת לפרקטים והרבה חברות יוקרתיות בעולם מוכרות את הפרקטים עם תשתית שעם "בילד-אין" בפרקט.
בנוסף, לשעם יש בידוד אקוסטי ותרמי מצוין ולכן הוא עונה על כל הדרישות הקיימות, השעם נחשב גם לחומר ידידותי לסביבה.

לסיכום: הספוג אומנם הזול ביותר, אך אנו ממליצים להשקיע בתשתית שהיא הבסיס לפרקט ובעקבות כך להנות מהפרקט לאורך שנים רבות.

במידה ויש סטיות קטנות ברצפה אנו ממליצים להשתמש בפלציב או לפחות בספוג 3 מ"מ.
במידה ומתקינים במרתף או קומת קרקע אנו ממליצים להשתמש בספוג+ניילון.

במידה ומתקינים בכל הבית כולל סלון ומטבח שבהם אנו הולכים הרבה יחסית אנו ממליצים להשתמש בתשתית השעם מכיוון שאז יש משמעות גבוהה לבידוד האקוסטי והתרמי.

מחקרים הוכיחו שההשקעה הכספית זניחה ומוחזרת תוך זמן מועט יחסית, אז אם אינכם רוצים לסבול בעתיד מריקבון, עובש ופטריות בפרקט ואם הכוונה שהפרקט יחזיק מעמד יותר מכמה חודשים, אנו בהחלט ממליצים להשקיע בתשתית לפרקט.

עמידות בשחיקה ובמעיכה

דרגת שחיקה – לפרקט הסינטטי יש מספר דרגות שחיקה ומעיכה הנמדדות בתקן אירופאי הנקרא "AC" המודד את דרגת שחיקת הפרקט בפרמטרים כגון עמידות לנוזלים, אור, סיגריות, חפצים ועוד. כאשר AC1 הינו הפרקט בעל דרגת השחיקה הנמוכה ביותר

וככל שעולים במספרים הפרקט עמיד יותר.

AC1 – דרגת שחיקה נמוכה מאוד – לא נמכר כיום.
AC2 – דרגת שחיקה נמוכה – לא נמכר כיום.
AC3 – דרגת שחיקה המתאימה לבתים,דירות וחדרי מגורים.
AC4  – דרגת שחיקה המתאימה לבתים, דירות, מגורים, משרדים וחנויות.
AC5 –  דרגת שחיקה המתאימה למבני ציבור, קניונים וחנויות עם מספר רב של מבקרים.

לסיכום: לבתים ודירות אנו ממליצים לקחת פרקט בעל דרגת שחיקה AC4  שהוא בעל דרגת שחיקה גבוהה יחסית וישמור על הפרקט למשך שנים רבות. למבני ציבור, קניונים וחנויות עם תנועה גדולה של לקוחות אנו ממליצים לקחת פרקט בעל דרגת שחיקה AC5

אחריות

אנו ממליצים לקנות פרקט עם אחריות יצרן של  15 שנים לפחות, אחריות היצרן מצוינת על גבי אריזת הפרקט.
חשוב לבקש מהמתקין אחריות גם עבור ההתקנה – לא פעם קורה שבעקבות התקנה לקויה יש צורך להדביק שוב את הפנלים, ולעשות תיקונים נוספים.

עובי הפרקט

עובי הפרקט נע בין 5.6- 12 מ"מ ככל שהפרקט עבה יותר הוא גם איכותי ויקר יותר.
אנו ממליצים על פרקט בעובי של 8 מ"מ זהו פרקט מספיק חזק ואינו מאוד יקר בדרך כלל הוא מגיע בדרגת שחיקה AC-4 , למקומות מסחריים בעלי שחיקה ברמה גבוהה מאוד מומלץ להשקיע בפרקט בעובי 12 מ"מ המגיע בדרך כלל ברמת שחיקה AC-5.

סוגי הליבות (לוחות הבסיס)
קרטון דחוס – אומנם זול אך נשחק מהר מאוד גם בשימוש ביתי ולכן ואינו מומלץ לשימוש, (כמעט   ולא מיוצר כיום).

סיבית – נשחק מהר יחסית ואינו מומלץ לשימוש.

MDF – עץ תעשייתי העשוי משאריות של נסורת ואבק שיוף, מסיבי תאית או מעירוב של שניהם הנותרים לאחר ניסור גזע העץ העיקרי. בתהליך ייצור ה-MDF, מועברות שאריות העץ תהליך של סינון וניפוי, המיועד להפרידן לסיבים עדינים ואחידים. סיבים אלו מיובשים בתנור ומעורבים בדבק שרפי, ולאחר מכן נוצקים לתבניות שטוחות בהן ה-MDF נדחס בלחץ גבוה ומחומם לקבלת משטח אחיד וחלק הנחתך למידה המבוקשת.

HDF – החומר האיכותי ביותר. טוב צפוף וחזק מ MDF.

לסיכום : ההמלצה שלנו לקנות פרקט בעל בסיס HDF.

לחץ כאן למדריך לפרקט למינציה.
לחץ כאן להדמיות של פרקטים בחדרים.
לחץ כאן למעבר למבצעי חברת "ארודור"

אנו חברת ארודור יבוא ושיווק בע"מ המייבאת פרקטים ותשתית לפרקטים משעם וספוג בבלעדיות ומשווקת אותם לספקי פרקטים וחנויות המתמחים בתחום זה בכל רחבי הארץ.
מטרתנו היא שמדריך זה יעזור לכם בבחירת הפרקט וייתן לכם את התמורה המלאה לכספכם.