מהו פרקט סינטטי?

פרקט סינטטי נקרא גם פרקט למינציה (פרקט שאינו עץ אמיתי).

מה צריך לדעת לפני רכישת פרקט סינטטי, כיצד אפשרי לדעת איזה פרקט סינטטי כדאי לנו לבחור כאשר קיימים בשוק כל כך הרבה סוגים של חברות, גוונים, דגמים וצבעים, מהו המפרט הטכני שכדאי לנו לחפש בפרקט סינטטי, כיצד לבחור את המקום הזול ביותר לקניית פרקט סינטטי הכולל גם אחריות, ומה צריך לדעת לפני התקנת הפרקט הסינטטי? קראו כאן.

השאירו פרטים

ויועץ מקצועי יחזור אליכם!

מה זה בכלל פרקט סינטטי ?

פרקט סינטטי הינו בעצם פרקט שמרביתנו מכירים אותו כפרקט למינציה, שהוא למעשה פרקט שלו מספר יתרונות משמעותיים, כגון: מחיר מוזל במיוחד, מראה אטרקטיבי ומרשים, תחזוקה נוחה ועמידות גבוהה בפני נזקים שריטות וכדומה.

לפרקט הסינטטי שימושים רבים וכמו כן גם כאלו שמתאימים לכל החדרים בבית החל מהסלון, דרך המטבח, חדרי השינה כולל המסדרונות והוא מתאים גם לבתים בעלי תנועה גדולה במיוחד של אנשים.

כמובן שאחד השימושים הטובים ביותר של פרקט סינטטי הוא בבתים בהם ישנן ילדים קטנים, שבעיקר משתוללים ורצים על רצפת הבית מדי יום ביומו.

אז בטח אתם שואלים את עצמכם ממה בנוי הפרקט הסינטטי ?

פרקט סינטטי הינו פרקט שבעצם עשוי מחומרי עץ דחוסים אשר מעליהם ישנה שכבה של נייר צילום המדמה עץ על סוגיו השונים, ולמעלה שכבת הגנה שקופה אשר מגנה ושומרת על הפרקט מפני שחיקה ולחות.

בדרך כלל העובי הסטנדרטי של פרקט סינטטי נע בין 6 עד 12 ס"מ כאשר העובי משמעותי בעיקר בגלל הרעשים והעמידות בפני שחיקה. בדרך כלל מומלץ להתייעץ עם המומחים שלנו מראש על עובי הפרקט לפני שמחליטים לבצע את הרכישה. כאמור מחיר פרקט ועלותו משתנים גם הם בעיקר בזכות העובי של אותו פרקט.

העובי העבה במיוחד של אותו פרקט סינטטי גורם לשחיקה של אותו פרקט להיות איטית, מה שבעצם מאריך את החיים של אותו פרקט אצלך בבית או במשרד.במידה והינך רוצה לדעת קצת יותר על רמת השחיקה של פרקטים לפני שאתה מחליט לבצע את הרכישה, אנו ממליצים לך לקרוא עוד על הנושא במדריך לפרקטים – הסימן AC הינו הסימן הבינלאומי לשחיקה.

בחירת מפרט הפרקט הסינטטי

עובי הפרקט: מומלץ לבחור פרקט סינטטי שיהיה מספיק עבה ואם זאת לא עבה מדיי. ככל שעובי הפרקט הסינטטי עבה יותר כך גם מחירו גבוה יותר !!!

פרקט סינטטי בעובי 6-7 מ"מ: זהו פרקט סינטטי בעובי דק יחסית ועלול להישבר בקלות במיוחד באזור חיבור הלוחות, בד"כ מגיע ברמת שחיקה AC-3.

פרקט סינטטי בעובי 8 מ"מ: זהו פרקט סינטטי מספיק עבה ועדיין לא מאוד יקר.
לפרקט סינטטי בעובי 8 מ"מ יש את מירב הסיכויים להחזיק מעמד שנים רבות, המחברים מספיק חזקים ולכן זהו גם העובי  המומלץ לשימוש בפרקט סינטטי, בד"כ מגיע ברמת שחיקה AC-4.

פרקט סינטטי בעובי 9-12 מ"מ: זהו פרקט סינטטי עבה ובד"כ באיכות טובה, עלותו גבוהה יחסית והוא מומלץ לשימוש בקניונים  ובמקומות שהולכים בהם ללא הפסקה,
מגיע בד"כ ברמת שחיקה AC-4, AC-5.

דרגת שחיקה: מומלץ לבחור פרקט סינטטי שיהיה בעל רמת שחיקה גבוהה מספיק כדי שיוכל להישמר לשנים רבות.
רמת שחיקה AC-3: זהו פרקט סינטטי ברמת השחיקה הנמוכה ביותר הקיימת כיום.
רמת שחיקה AC-4: זהו פרקט סינטטי ברמת שחיקה טובה ומומלץ מאוד לשימוש ביתי ומסחרי.
רמת שחיקה AC-5: זהו פרקט סינטטי ברמת שחיקה גבוהה מאוד ומתאים לשימוש מסחרי מסיבי ולכן בד"כ זהו גם פרקט סינטטי יקר מאוד.

בחירת החברה המייצרת את הפרקט הסינטטי

בעולם ישנן חברות רבות המייצרות פרקט סינטטי. בדומה לרכבים, קיים הבדל גדול בין חברת מרצדס הגרמנית וחברות סיניות המייצרות מכוניות זולות.

את ארץ הייצור ניתן לראות על גב הלוח של הפרקט הסינטטי או על אריזת חבילת הפרקט.

פרקט סינטטי באיכות גבוהה מאוד – מיוצר בד"כ במערב גרמניה.
פרקט סינטטי באיכות טובה – מיוצר בד"כ במערב אירופה.
פרקט סינטטי באיכות בינונית – מיוצר בד"כ במזרח אירופה.
פרקט סינטטי באיכות נמוכה – מיוצר בד"כ בסין ובמזרח הרחוק.

ניתן למצוא גם פרקטים המיוצרים בסין ובמזרח הרחוק בטכנולוגיה גרמנית ברמה טובה יותר, אבל הם עדיין רחוקים מהאיכות של פרקט סינטטי מתוצרת מערב גרמניה.

יש מתקיני פרקט סינטטי, חנויות פרקט סינטטי ואתרי אינטרנט שאומרים ללקוחותיהם בפרסומיהם  "פרקט גרמני" ולמעשה הם מתכוונים לפרקט סינטטי תוצרת סין המיוצר בטכנולוגיה גרמנית, לכן חשוב לבדוק תמיד גם את ארץ הייצור של הפרקט!

דגמים וצבעים

יש משפט האומר כי "על טעם ועל ריח אין להתווכח" כך גם בפרקטים, אך יש מספר נקודות שכדאי לנו לקחת לתשומת ליבנו בבחירת פרקט סינטטי:

מומלץ שיהיה הבדל בין גוון הרהיטים לגוון הפרקט הסינטטי אחרת הריהוט יבלע בתוך החדר.
ככל שגוון הפרקט הסינטטי יהיה בהיר יותר כך תהיה תחושה שהחדר גדול יותר ומרווח יותר. פאזות/פוגות בפרקט סינטטי נותנות תחושה של לוחות פרקט אמיתיים ושל מרחב גדול יותר.

לטיפים לבחירת צבע הפרקט לחץ כאן

בחירת מקום הקנייה של הפרקט הסינטטי:

כיום ניתן לקנות פרקט סינטטי ברשתות הגדולות של עשה זאת בעצמך, רשתות של חנויות פרקטים, חנויות פרקטים עצמאיות, חנויות מקוונות באתרי אינטרנט, מתקיני פרקט סינטטי ויבואני פרקטים.

חשוב מאוד לבדוק את העלות הכוללת של הפרקט הסינטטי: מקומות רבים "דגים" את ציבור הלקוחות ע"י כך שהם מפרסמים פרקט סינטטי במחירים נמוכים מאוד של 29-49 ₪ למ"ר. מה שהם לא מפרסמים לקהל הציבור בד"כ הוא שמחיר הפרקט הסינטטי אינו כולל: פנלים, תשתית לפרקט (ספוג, שעם), ספים, הובלה, עבודה (הכנת תשתית, קיצור דלתות) ומע"מ.

לאחר חישוב של העלות הסופית למ"ר רואים שהגענו למחיר הגבוה פי כמה ממה שחשבנו לעצמינו בתחילה והיינו יכולים במחיר זה לקנות פרקט סינטטי הרבה יותר איכותי שיחזיק מעמד שנים רבות.

ולכן צריך וחובה תמיד לאסוף את כל הפרמטרים ולחשב את סך העלות הכוללת והסופית למ"ר.

פרמטרים נוספים שיש לקחת בחישוב עלות פרקט סינטטי

בהתקנת פרקט בחדרים קטנים יש יותר מ.רץ פנל מאשר מ"ר פרקט סינטטי ולכן חשוב לבדוק לכמה מ.רץ פנל אנו זקוקים?

בהתקנת פרקט סינטטי יש בד"כ פחת של 5 עד15 אחוזים עקב ניסור לוחות הפרקט הסינטטי, צורת החדר וכמות מ"ר פרקט סינטטי בחבילה (לא נהוג למכור חצי חבילה)

יש מקומות מתוחכמים עוד יותר שבהם מגלים ללקוח רק בזמן ההתקנה שיש תשלום נוסף עבור הדבק והמרק ותשלום נוסף עבור כל מ.רץ של התקנת פנל בנוסף לתשלום עבור התקנת הפרקט הסינטטי.

ברשתות הגדולות של עשה זאת בעצמך:  בד"כ עובדים בשיטת "הדייג" (פתיון -פרסום במחיר נמוך של מ"ר לפרקט סינטטי).

ברשתות של חנויות פרקטים: ניתן למצוא גם פרקטים באיכות גבוהה (יש להיזהר משיטת "הדייג")

חנויות עצמאיות: מומלץ להגיע על פי המלצות של משפחה וחברים.

חנויות פרקטים באינטרנט: מומלץ לבדוק שיש להם "אמא ואבא" וניתן להגיע למחסנים/משרדים שלהם גם באופן עצמאי, לקחת את הסחורה ישירות מהמחסנים ולשלם ישירות במקום ולא דרך האינטרנט.

מתקיני פרקטים עצמאיים: יש לקחת בחשבון שבעתיד במקרה של צורך בתיקון או החלפת לוח פרקט לא תמיד יהיה למי לפנות או להשיג את הסחורה.

יבואני פרקטים: מקום מומלץ בגלל המחיר והאחריות המקיפה. הבעיה עם יבואני פרקט היא שבודדים מוכנים למכור ישירות לצרכן הסופי בשל ההתעסקות עם כמויות קטנות יחסית ובשל ניגוד האינטרסים במידה והיבואן מוכר גם לחנויות. (חברת ארודור אינה מוכרת פרקט למינציה/סינטטי לחנויות ועל כן מתאפשר המחיר הזול).

בהרבה מקומות נראה את הפרסום "המחיר הזול ביותר בארץ", צריך לבדוק האם הם מוכנים גם לתת כתב התחייבות למחיר הכי זול בארץ, לא פעם יש הבדל גדול בין מעשים לדיבורים.
חברת "ארודור" מוכנה להתחייב למחיר הכי זול בארץ!

לפני התקנת פרקט סינטטי צריך לדעת:

מומלץ להזמין את התקנת הפרקט הסינטטי מראש, למתקיני הפרקטים יש הזמנות להתקנות פרקט סינטטי המתואמות מראש וחבל להילחץ ברגע האחרון.

התקנת הפרקט הסינטטי מתבצעת לאחר סיום עבודות הבינוי והתקנת הפרקט הסינטטי הינה השלב האחרון בשיפוצים. באחריות המזמין לנקות את שטח ההתקנה ולמסור אותו כשהוא פנוי מכל חפץ ומוכן להתקנה.יש לספק למתקין חשמל ותאורה באתר ההתקנה.

עבודות הניסור מתבצעות במקום בו מותקן הפרקט הסינטטי ולכן יש לקחת בחשבון שיהיה אבק ורעש.

במקרה ומתקינים דלתות ומשקופים לאחר התקנת הפרקט על המתקין יהיה להגיע שוב להשלמת הפנלים ועל כך גובים מתקיני הפרקטים ביקור נוסף.

במידה ויש חימום תת רצפתי יש ליידע מראש מכיוון שיש צורך בתשתית מתאימה להתקנת הפרקט הסינטטי ויש צורך להפעילו לפני התקנת הפרקט.

שטח התקנת הפרקט הסינטטי חייב להיות יבש וללא לחות, הכנת השטח היא באחריות המזמין, יש לוודא שאין חדירת מים או רטיבות, אין אחריות על פרקט סינטטי כתוצאה מלחות או רטיבות.

יש לדאוג ששטח התקנת הפרקט הסינטטי יהיה מפולס ולא יהיו הפרשי גבהים בין האריחים של מעל 2 מ"מ/מ.רץ, במידה ויש צורך לפלס את החדר יש צורך לבקש מראש פילוס של החדר. אין אחריות על התקנת פרקט בשטח לא מפולס.

במידה ויש פנלים בבית מומלץ להוריד אותם לפני התקנת הפרקט ולבצע שפכטל וצבע.

במידה ולא מתאפשר יש למדוד את גובה הפנל. פנל סטנדרתי מגיע בגובה 7 ס"מ. את פנל הפרקט מדביק מתקין הפרקטים לקיר או לפנל הקיים בעזרת סיליקון ודבק חם.

פרקט סינטטי
מדורג 5 מ-1 הצבעות